Bel fıtığı ve omurga ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Bel fıtığı ve omurga ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Bel ve omurga rahatsızlıkları sonucu gerçekleştirilen bel fıtığı ve omurga ameliyatlarından sonra sorunsuz bir iyileşme dönemi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

İşte bel fıtığı ve omurga ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gereken önemli konular:

İstirahat

Ameliyat sonrası hastaneden taburcu olduktan sonra yüzeyel (ciltten görünen) yaranın iyileşmesi için ilk 1 hafta yatak istirahati öneriyoruz.  Bu dönemde günde 5-6 kez temel ihtiyaçlarınız için (yemek, tuvalet vs.) kalkabilir sandalyede oturup yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Korse

Doktorunuz önermedikçe korse kullanmanıza gerek yoktur. Normal şartlarda korse bel ve sırt kaslarını tembelliğe uğratacağı ve zayıflatacağı için önermiyoruz.  Ancak gerektiği durumlarda doktorunuz sizin için uygun olan korse tipini nasıl ve ne kadar süre ile kullanacağınızı belirtecektir. Kullanmanız gerektiği durumlarda sadece otururken ve ayakta iken korsenizi takınız, yatakta iken korse takmayın.

Yara Bakımı

Pansumanın yara yerine doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilk 1 hafta süre ile ve gün aşırı yapılması yeterlidir. Steril bir spanç veya pamuğa %10 povidone (Betadin, Baticon vs) döküp dikiş olan bölüme bastırmadan sürmeniz ve steril bir spanç ile kapatıp hava alan üzerini flasterle veya eczanelerde bulabileceğiniz hazır kendinden yapışkanlı steril yara petleri ile kapatmanız yeterlidir. Yara yerine su kaçmaması, mikrop kapmaması önemlidir. Yazı terliyorsanız pansumanınızı daha sık değiştirmenizi öneririz. Yara yerinde kızarıklık, akıntı olursa mutlaka doktorunuza haber veriniz. Ameliyat yerinde karıncalanma, uyuşukluk sertlik hissi olabilir hatta çok hafif şişlik olabilir endişelenmeyin.

Banyo

Ameliyattan sonraki ilk günden itibaren yara yeri su geçirmez pansuman ile duş şeklinde banyo yapabilirsiniz. Yara yerine su değmemesi enfeksiyon açısından önemlidir. Banyo sonrası pansumanınızı değiştirip normal pansuman sistemi ile kapatınız. 1 hafta-10 gün sonrası yara kapandıktan sonra açık duş yapabilirsiniz ancak yara bölgesini ovmayınız varsa kabukların kendi düşmesini bekleyiniz.

Sigara – Alkol

Yara iyileşmesi döneminde sağlığa zararlı maddelerin kullanılmaması gerekir. Yara iyileşmesini olumsuz etkilerler. Sigara kullanımı omurlar arası disk yapısını bozduğu için zaten fıtık oluşum sebeplerindendir.

Yatış Pozisyonu

Yatakta sırt üstü veya tam yan yatabilirsiniz. Yataktan kalkarken önce tam yan dönüp bacakları yatak kenarına uzattıktan sonra ellerle yataktan destek alınıp yandan oturur pozisyona geçilmeli ve öyle kalkılmalıdır. Yatarken de önce yatak kenarına oturup kollardan destek ile önce yan yatıp sonra bacakları çekerek sırt üstüne dönmelidir. Bu şekilde belinizi ve omurganızı zorlamadan yatıp kalkabilirsiniz.

Kontrol

Ameliyat sonrası yüzeyel yaranın yani dikişlerin iyileşme süreci ortalama 1 haftadır. Derin yaranın yani omurga bölgesindeki yerin iyileşme süreci ise ortalama 1 aydır. Bu nedenle ameliyat sonrası 1 hafta-10 gün içerisinde ilk kontrolünüz ve 1. ay da ikinci kontrolünüz için doktorunuzdan randevu almanız gerekir. 3 ay ve 1 yıl sonraki muayeneleriniz bel kaslarınızın kuvveti duyu fonksiyonunuzun değerlendirilmesi açısından önemlidir.

Seyahat

Taburcu olduktan sonra eve araç içinde oturarak gitmenizde sakınca yoktur. Uzun yolculuk için en az 1 hafta 10 gün geçmesinde fayda vardır. Böyle bir yolculuk yapmanız gerekli ise mutlaka doktorunuza danışınız.  Uzun yolculuklarda koltuk da belinizin arkasına minder gibi destek koymanız sizi rahatlatabilir. Molalarda kısa esnetici gerdirici hareketler kas ağrısı oluşmasını azaltacaktır. Eğer arabayı siz kullanacaksanız.

Yürüyüş ve Egzersiz

Taburcu olduktan 1 hafta 10 gün sonra kısa yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Yürüyüş mesafesi giderek arttırılabilir. Ancak yorulursanız mutlaka dinlenin kendinizi zorlamayın.

İlk kontrolünüzde doktorunuzun size önereceği egzersizleri düzenli yapın. Bel kaslarınızın kuvvetlenmesi ve kas ağrılarınızın oluşmaması için bu egzersizler önemlidir. Hatta bu egzersizleri hayatınızı bir parçası olarak sürekli yapmanız yeni oluşabilecek fıtık ve bel ağrılarını önlemekte önemli rol oynayacaktır.